O praktykach
Od sierpnia do listopada 2024 r., w wybrane weekendy, organizujemy przejazdy po Warszawie w ramach projektu edukacyjnego „Rowerem do pracy – jedź z nami”. Szukamy osoby, która w tym czasie:
1. W grupach dzielnicowych, osiedlowych, uczelnianych, „rowerowych” i innych w social mediach, za pomocą maila i innych dostępnych kanałów, poprowadzi przed każdym z przejazdów aktywną kampanię rekrutacyjną, m.in. terminowo utworzy, poprawnie zredaguje i wypromuje wydarzenia na Facebooku. Treści ustalać będzie z kierownikiem projektu i praktyk.
2. Będzie na bieżąco animować grupę rowerowych uczestników i uczestniczek projektu na Facebooku we współpracy z kierownikiem projektu (tu repertuar może obejmować ciekawe tematy od badań i raportów do memów).
3. Będzie systematycznie zbierać informacje o osiągnięciach uczestników i uczestniczek w jeździe na rowerze (mailing, SoMe), szczególnie pod względem danych o zaoszczędzonej emisji CO2 i NOx z użyciem kalkulatora emisji.
4. Będzie liczyć redukcję śladu węglowego w całym projekcie.
5. Obsłuży zgłoszenia z uszanowaniem RODO, będzie prowadzić rejestr uczestników i statystykę udziału w projekcie.
6. W miarę potrzeby przygotuje krótkie teksty dotyczące tematyki projektu, np. informację prasową, relację z wydarzenia, wpis na www lub SoMe.
7. Stworzy grafiki w Canvie, obrobi zdjęcia, dobierze ilustracje do wpisów – warunek niekonieczny.
8. Pomoże w montażu filmów edukacyjnych – warunek niekonieczny.
Dzięki praktykom w stowarzyszeniu Zielone Mazowsze możesz rozwinąć kompetencje wymagane w pracy w organizacjach pozarządowych i ekologicznych, zawodach związanych z PR, w dziennikarstwie, animacji kultury, edukacji przyrodniczej, ale też poznać doświadczone osoby zaangażowane w ochronę przyrody, sprawy miejskie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Zachęcamy do zgłaszania się również osoby zainteresowane transportem, inżynierią lądową oraz prawem i polityką samorządową.
Praktyki trwają co najmniej 70 godzin i są bezpłatne, ale mogą być wstępem do dalszej współpracy. Możesz realizować je zdalnie (bądź jednak w gotowości do spotkań on-line). Zakres godzinowy zależny jest od Twojego regulaminu praktyk – dla nas ważniejsze jest osiągnięcie celów projektu: zebranie co najmniej 13 uczestników i uczestniczek każdej wycieczki oraz skuteczne zachęcanie uczestników do aktywności w dłuższym okresie. Liczymy więc na systematyczną współpracę co najmniej do rozliczenia projektu w listopadzie 2024.
Wszystkie zadania w ramach praktyk będą wykonywane pod nadzorem i superwizją opiekuna praktyk.
Czego oczekujemy
- statusu studentki/studenta uczelni warszawskiej
- umiejętności poprawnego i swobodnego porozumiewania się po polsku na piśmie i w rozmowach
- zainteresowania co najmniej jednym z tematów: miejska jazda na rowerze, infrastruktura transportowa, zrównoważony rozwój miast, działania dla klimatu i przyrody, organizacje pozarządowe, media, animacja kultury, aktywizacja społeczności lokalnych, zdrowie publiczne, polityka miejska, samorządowa
- życzliwości, kultury i cierpliwości w dyskusjach on-line
- entuzjazmu i umiejętności łączenia ludzi
Idealnym kandydatem lub kandydatką będzie osoba, która interesuje się transportem rowerowym, polityką miejską i klimatyczną oraz jest przekonana do celu projektu – promowania zrównoważonej mobilności w miastach.
Jeśli jednak jesteś social media ninją bez takiego doświadczenia, ale chcesz dowiedzieć się więcej, również nie wahaj się zgłosić. Jeśli mieszkasz w Warszawie – wszystkiego możesz dowiedzieć się również na naszych wycieczkach! 🙂
O organizacji
Polska krajem czystym i zielonym, gdzie transport nie zagraża środowisku, warunki do życia są przyjazne dla ludzi, a mieszkańcy mają wpływ na swoje otoczenie – oto cel stowarzyszenia Zielone Mazowsze. Jesteśmy niezależną organizacją ekologiczną, dążącą do poprawy jakości życia mieszkańców, w szczególności osób niezmotoryzowanych oraz pragnących mieszkać w otoczeniu zdrowym i przyjaznym człowiekowi.
Naszą misję realizujemy poprzez:
- promocję ruchu rowerowego i działania na rzecz poprawy warunków jazdy na rowerze;
- działania na rzecz respektowania praw pieszych;
- promocję transportu publicznego;
- działania zmierzające do ograniczenia ruchu samochodowego;
- wspieranie mieszkańców we współdecydowaniu o własnym otoczeniu i wzmacnianie kontroli społecznej;
- budowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa;
- ochronę terenów zieleni i miejsc przyrodniczo cennych.
Terenem naszych działań jest Warszawa i Mazowsze, ale staramy się również wspierać inicjatywy zbieżne z naszą misją w innych regionach Polski. Praktyki dotyczą projektu „Rowerem do Pracy – jedź z nami!” finansowanego z Funduszu Edukacji Ekologicznej Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej m.st. Warszawy.
Informacja dla osób z niepełnosprawnościami
Lokal biura stowarzyszenia jest niedostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, ale możliwe jest zdalne odbycie praktyki.
Zgłoś się na tę praktykę
Wyślij kilka zdań o swojej motywacji do włączenia się w nasze działania na adres: biuro@zm.org.pl.